Nabijanie klimatyzacji.
Każdego roku z układu klimatyzacji samochodowej ulatnia się ok. 10% czynnika chłodzącego. Razem z nim znika również środek smarujący. Podczas procesu uzupełnienia klimatyzacji podłącza się do niej maszynę, która usuwa cały czynnik. Następnie dzięki wytworzonemu podciśnieniu można sprawdzić szczelność układu, a następnie napełnić go odpowiednią ilością czynnika oraz środku smarnego.
Proces nabijania.
Proces nabijania czynnika do klimatyzacji trwa około godziny. Czynnik chłodzący warto uzupełnić co najmniej raz w roku. Najlepiej robić to zaraz po tym jak na dworze zrobi się ciepło, a my coraz częściej będziemy chcieli by w naszym aucie panowała odpowiednia temperatura. Pamiętajmy, że to właśnie w miesiącach wiosenno-letnich zużywać będziemy najwięcej czynnika odpowiedzialnego za chłodzenie naszego pojazdu.
Sprawdzenie nieszczelności w układzie.
Przed nabiciem klimatyzacji warto sprawdzić szczelność układu klimatyzacji w aucie. Dzięki temu mamy pewność, że czynnik chłodniczy nie wycieknie.
Azotowa próba szczelności.
Sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji samochodowej metodą azotową polega na wprowadzeniu azotu pod znacznym ciśnieniem do układu klimatyzacji. Mechanik samochodowy pokrywa instalację pianką. Jeśli w układzie klimatyzacji jest nieszczelność, wówczas azot zaczyna się wydostawać, powodując "pienienie" się pianki.
Hydrogenowa próba szczelności
Hydrogenowa próba szczelności polega na wprowadzeniu do układu klimatyzacji mieszaniny gazów: 95% azotu i 5% wodoru. Mieszanina posiada mniejsze cząstki niż czysty azot co pozwala na wykrycie nawet śladowych nieszczelności. Hydrogenowa próba szczelności przeprowadzana jest za pomocą specjalistycznego detektora. Ta metoda jest precyzyjniejsza niż azotowa próba szczelności.
Metody odgrzybiania klimy w samochodzie?
- ultradźwiękowa
- ozonowanie
- piankowa
Ultradźwiękowe czyszczenie klimatyzacji
Czyszczenie ultradźwiękowe opiera się na zastosowaniu specjalnego rozpylacza. Ten wpuszcza do kanałów wentylacyjnych substancję czynną, która krąży w układzie zamkniętym i w pierwszej kolejności dezynfekuje.
Ozonowanie klimatyzacji samochodowej
Ozonatory nie wymagają stosowania żadnych środków chemicznych. Przy pomocy promieni UV i wysokiego napięcia tworzą ozon, który po wprowadzeniu do kanałów wentylacyjnych zabija wszelkie bakterie.
Odgrzybianie pianką dezynfekującą
Metoda piankowa jest zdecydowanie najtańsza, jej użycie niestety wiąże się z pewnymi wadami. Polega na wprowadzeniu pianki w układ wentylacji.Jego skutecznośc zależy od dokładności dozowania.